TUR DAĞI PARAMPARÇA


Birinci Kitap  

HERŞEY VAHŞİ 
HERŞEY SESSİZ

Bismillahirrahmanirrahim;


Bu defteri Recebülevvel ayının onyedisi yahut onsekizinde yazmaya başlıyorum. Defter Atlıhisar kasabasının  dağ köyünden başlar, yürüyerek veya at  üstünde geçtiğimiz topraklarda, deve tepelerinde sallanarak aştığımız çöllerde ve yelken açtığımız denizlerde yaşadıklarımızı anlatır. 

Yola çıkışımızdan, güvenli taş duvarlarla çevrili  sıcak yataklarımızın huzurlu sıcaklığına varıncaya dek her günü, her yolu, geçtiğimiz her çölün her bir kum tanesini hatırlıyorum; çünkü böyle bir şey yaşadığında - Allah’ın izniyle-  bunu unutmazsın. 

Yarım kalmış olarak bulunursa Filibe yolunun üstünde Ramalko tepesine yarım günlük at sürüşü mesafesindeki Bozatlar hanına Said'e ulaştırılmak üzere bırakılmalıdır. Said hikayenin kalanını benim yazdıklarıma dilerse eklesin dilerse eklemesin. 

Şayet tamamlanmış halde bulunursa vasiyetim kitap kopyacılarının eline ulaştırılmasıdır. Amacımız kimseyi tehlikeye atmak olmadığından kimi isimler değiştirilmiş, kimi isimler değiştirilmemiştir. Bu sebeple, kitap kopyacılarından dileğim, gelenekleri olduğu üzere kopya ederken değiştirip, kimi yerlerini çıkartıp, kimi yerlerini yeniden yazarken, beğendikleri şiirleri isimsiz biçimde ekleyip, beğenmedikleri dizeleri kaldırırken makul olmaları, ismimin hiçbir yerde geçmemesini bir kusur olarak kabul edip yeni isimler uydurmamaları, şehirlerin ve burada yazılmış başka insanların isimlerine dokunmamalarıdır.
Olaki bu isimler zaman içinde değişirken bir gün gerçeklerine dönüversin. 

Gökte ve yerde ne varsa onundur. Allah, Muhammed'in de, Ali'nin de soylarını daim etsin ve mutlu kılsın. Aleme ayna tutan kalplerimiz lekelenmesin, doğruluk yolundan şaşmayan erenler yardımcımız olsun.  Allah, topraklarında gezindiğimiz kutlu ülkenin cihana nam salmış kudretli padişahının saltanatını daim etsin.