Üç Şarkıda Beatles

Ob-La-Di Ob-La-Da /Paul McCartley& John Lennon

Paul Londra'da bir kulüpte tanıştığı Nijerya Tumba çalan müzisyen Jimmy  Scott'tan  duymuştu bu kelimeleri ilk defa. Ob-La-Di Ob-La-Da. Onunla aynı grupta çalan arkadaşı, Afrikalı elbiseler ve karanlık gözlükleriyle unutulmaz bir karakter olan Scott'un bu cümleyi hayatının her bir  gününde tekrarladığını  söylemişti. 
"O böyle söyleyerek yürüyüp giderdi, Ob-La-Di Ob-La-Da... "
"Bu Yoruba kabilesine  ait bir sözdür ve eğer  Yoruba kabilesinden birine rastlarsanız size Ob-La-Di Ob-La-Da'nın, "Hayat devam ediyor" manasına geldiğini söyleyecektir."

Defalarca farklı biçimlerde kayıt denemelerine karşın tatmin edici bir sonuç alamamaları Lennon'u sinirlendirince sert bir biçimde stüdyoyu terk etmişti. Lennon başından beri parçadan çok hoşlanmamıştı ve grup üyeleri onu uzun bir zaman göremeyeceklerine inanıyorlardı. Ancak gece 'kafam çok güzel' vari bir özürle geri geldi, piyanonun başına oturdu ve demo kayıtlarda bulunmayan ve parçanın ruhunu oldukça iyi yansıtan tanıdık introyu çalmaya başladı. Parça 1968 tarihli beyaz albümlerine bu haliyle  girip, İngiltere'de bir numaraya kadar yükseldi ve hayat sürüp gitti.


Yesterday/Paul McCartley

Paul bir sabah Wimpole caddesinde Asher'in evinde başı yatak odasının tavanına bakar halde uyandı. Kafasının içinde "Yesterday" in melodisi vardı. Yatağın yanında bir piyano duruyordu ve  kalkıp ona doğru yürüyüp öylece çalmaya başladı. "Hepsi oradaydı öylece" demişti Paul sonradan. "Tamamen bitmiş bir şeydi, buna inanamıyordum"
Bu bahsi geçen 1965 yılının ilk aylarında gerçekleşmişti ancak bundan sonra aylarca Paul parçaya söz yazma çalışmaları ile uğraşmasına karşın sözler Haziran ayında  kısa bir tatil için gittiği gitarist Bruce Welch'in Portekiz'deki yazlığında dökülecekti. Şarkı sözlerini tamamlamasına ilham eden tek bir kelime olmuştu "Yesterday"
"Paul'un eşyalarını istiflemekle meşguldüm ki Paul bana bir gitarım olup olmadığını sordu" demişti Welch. "Öyle görünüyor ki havaalanından sürerken  şarkının sözleri üzerine çalışmıştı. Gitarımı aldı ve bu şarkıyı hepimizin şu anda bildiği haliyle çalmaya başladı".  
Bir iddiaya göre Yesterday'in değişik sanatçılar tarafından söylenmiş 3000'den fazla farklı yorumu vardır.


Strawberry Fields Forever/John Lennon


Strawberry Fields, (Çilek Tarlaları) John Lennon'un çocukluğunda yaşadığı eve beş dakika yürüme mesafesindeki o zamanlar için bile nostaljik görüntüye sahip bir parktır. Parkın içinde çilek tarlası da bulunmaktadır.  Lennon çocukluğunda büyük ağaçların nemli karanlığında, görkemli ve gotik taş binalar manzarasıyla hayallere dalardı. Burası  aynı uzunlukta ve çok muntazam kesilmiş ingiliz kokulu çimlere ve hayli derin budanmış ağaçlara sahip açık geniş bir alana sahip parklardan oldukça farklıydı. Burası onun hayal gücünü serbest bırakabildiği bir yerdi. Burası giderek yalnızlık tutkusunun sembollerinden biri haline gelecekti.

Parçanın yazıldığı gün: 1966 sonbaharında John bir film için İspanya'ya uçtu. Film Dick Lester'in "Savaşı nasıl kazandım" filmiydi.  Kumsalda güneşlenip rahatça yatarken John birdenbire  "sonsuza dek çilek tarlaları" hakkında çalışmaya başladı. Parçayı yavaş konuşan bluescuları hayal ederek kurduğu söylenir ve sözlerini Santa İsabel yakınlarında kiraladıkları büyükçe  bir evde tamamladığı. Oldukça serbest bir tarzda çevirirsek için şöyle de denebilir o halde;

(Herzaman bildiğim, bazen ben olduğunu düşündüğüm /ama biliyorsun bildiğimi ve bu bir rüya/Eskiden seni bildiğimi düşünürdüm ama evet bu tamamen yanılgı /Bu, aynı fikirde olmadığımı düşündüğüm birşey/ İzin ver düşmeme, çünkü çilek tarlalarına gidiyorum /Hiçbirşey gerçek değil ve takılıp kalıcak hiçbişey yok/Sonsuza dek çilek tarlaları)


 Son bir tane daha:


 Lucy in the Sky with a Diamond /John Lennon & PaulMcCartley

1967 yılında güzel bir öğleden sonra John Lennon'un dört yaşındaki oğlu anaokulundan elinde suluboya bir resimle döndü. Bu suluboya resim anaokulundan Lucy isimli bir arkadaşı tarafından yapılmıştı. Bu suluboya resmi babasına gösteren oğul Lennon bu sanat yapıtını kendi kelimeleriyle şöyle açıkladı:

 "Lucy in the sky with diamond"
(Lucy gökyüzünde mücevherlerle birlikte)
Resimde Lucy pek çok yıldızın yanında çizilmişti. Bu cümle Lennon'un aklında parça tamamlanana dek dönüp durdu. Parçanın kullandığı maddelerin etkisiyle yazıldığını ise reddetti. Lennon, parçada geçen imajların ünlü mantık, matematikçi, şair ve yazar Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında'nın devamı niteliğindeki kitaptan bir bölüm olduğunu açıkladı. Alice Aynanın İçinden isimli bu romanın 'yün ve su' bölümünde, kürekleri kraliçe tarafından çekilen kayıktan nehire düşen Alice aniden bir koyuna dönüşüyordu. Çocukken bu iki kitap John Lennon'un favori kitaplarıydı. O bu bölümü okuduğunda yazdıklarının tamamen kendi hayal dünyasını yansıtmadığı gibi, bir çılgınlığın işareti de sayılamazdı.
"Sürrealizm (Gerçeküstücülük)  benim gerçeğimdir" demişti. "Psikodelik vizyon benim gerçekliğimdir ve her zamanda öyle oldu"
Yinede Paul'le birlikte şarkıyı çalışmaya başladıklarında hayaller ve bazı imajlar dışında parçanın kesinleşmiş tek bir dizesi hazırdı henüz. "Lucy in the sky with a diamonds"

Hemen hemen herşey bir kitaptan alınmadır ama ismini unuttum. Bunun dışında merak edenler için parçada geçen resmin sahibi Lucy halen İngiltere'de yardıma ihtiyaç duyan özel çocuklar okulunda öğretmenlik yapmaktadır. Peki Alice Ne Yapmaktadır?