Kolay Gezi Rehberi

Mars Toprakları
Kırmızı kumlu bu geniş çölde kaybolmak çok olası, Çindeki gibi heryer birbirine benziyor. (Ancak sayıları hızla çoğalan Çin sokaklarının sonuna gelmeden parçalanıp dağılabiliyor ve kendinizi şehrin bir başka ucunda olması gereken bir meydanda bulabiliyorsunuz.) Ayrıca kırmızı gezegenin atmosferi hayli ince. Güneş, batarken değişik renkler sergilemiyor, çok uzakta görünen ufukta zayıf bir parlamayla aşağı yuvarlanıyor. Edebiyatları kısır, Mimari minimalist.  Everest'ten üç kat daha yüksek Olimpos dağı görülebilir. Ulaşım ciddi bir problem. Bilinen en büyük kriter çukuru  da burada. (Aydakinin dört katı)  Zamanında Roma'yı da etkilemiş gelişmiş mitolojileri (Birgün savaş tanrısı Faso yine çekicini sallamaktadır  vs) dışında genel olarak burada hayat olmadığı söylenebilir.

Burkina Faso
Ucuza gezeyim derdinde olanların uğrak yeri olan dünyanın en şahane ülkelerinden Burkina Faso, resmi dilleri Burkinefasocada ' Mutlu insanların ülkesi '  anlamına gelir. Başkenti Ouagadougou'dur, Sınır komşularından biri olan Togo'dan daha gelişmiş olup olmadıkları ülkece sevilen bir konuşma konusu olup, bir zamanlar Güneybatı Afrika'nın tozunu attırdıklarına dair sözel efsaneleri, klasikleşerek tarih kitaplarında yerlerini almıştır.  Geçen senelerde okuma yazma oranının yüzde onu biraz geçmesi üzerine derhal Avrupa birliğine başvuran ülkenin adaylığı henüz askıdadır. 

New-York
Frekansları hayli yüksek olan ve kısaca New-York'lu olarak isimlendiren bu değişik türün akşam saatlerinden geceye doğru yaydıkları enerji titreşim dalgalarının frekansı arta arta bir noktadan sonra bizim için görünmez hale gelebiliyor. Gece üç civarınlarında sokaklarda birkaç eski Taylandlı boksör ve Kenyalı koşucu dışında hiçkimseyi göremiyoruz. Columbia üniversitesinin festivaline sabahlamak niyetiyle damlarken   çok geçmeden müziğin sesini kesen Jandarma'nın dağılmamızı söyledikten sonra gitmesiyle olduğumuz yere kıvrılıyoruz. Ertesi sabah üniversiteyi arayan Obama'nın "Orada içkimi içiliyor ulen" diye rektörü azarlaması üzerine "Bu ne amk." diyerek festivali iptal eden organizatörlerle, iki saatten fazla arayıp Çin mahallesinde bulduğum dönercide, yanki vs ortadoğu muhabbetinden derhal sıkılıp,  Kobi Brayt  görmek üzere hızla Menhetın basket stadına kalabalıkla akın ediyoruz. Otuz sayı, sekiz top çalma, yirmi ribaundla dabıl dabıl yaparak youaredrMan'ın ötesine bile geçen  kaplan Kobiler yinede  yankileri deviremiyor.

Zimwable
Buradaki adamların alayı terso. Soru sorulduğunda suratınıza sert biçimde bakıp kafalarını sallıyor ve çatışma dışında kalabileceğim muhtemelen daha sessiz bir bölgeyi işaret ediyorlar. Milli sporları olan atıcılığı  icra etmediklerinde tüfenglerine sarılıp 1$ karşılığında poz veriyorlar. 500.000.000.000.000 (Beşyüz trilyon) Zimbabve Doları,   iki Amerikan Dolarından daha bile  az ettiğinden beridir kendi para birimlerini fesh etmişler. Tedavülde olan en küçük son para 100.000.000 Zimbabve Doları ile bahşiş bırakmak sıkıntı yaratabilir. Ülkece bağımsızlıklarını kazanmaları dışında herkes ayrı ayrı kendi bağımsızlığını kazanmaya çalışıyor. Özgürlükçü  gerillalar, özgür zimbabpe ordusu ve Güçlü Özgür demokratlar ülkenin silahlı kuvvetlerinden bazıları.  Kalan dört  gün boyunca otel odasından çıkmayıp uçağın kalkış vaktini sabırla beklemeye karar verdim. 

Cehennem
Bugün Kaan Hayvanadam size cehennemin ta dibinden bildiriyor. Burası çok sıcak. Bu yüzden bu da kısa bir yazı olacak. Dante'nin son derece sıkıcı olduğuna karar verdiğim iki gezi rehber kitapçığını karıştırdıktan sonra  burayla ilgili yazdığı izlenimlerine gelince  birdenbire öyle rahatladım ki hemen  bende ziyaret etmeye karar verdim. Böylece yazıyı sayıları giderek artan Hidayet Ufukları ya da Sonsuz Afakanlar dergilerden birine satarak Fransa seyahatimin bütçesini denkleştirmeyi planlamaktayım.  Burası ufak, üç katlı bir bina. Hayli kalabalık. Dilimizi kimsenin bilmemesi sevindirici bir haber mi bilmiyorum. Kuyruğa girip numara alıyor ve sonsuza dek sürecek olan  bir içeri giriş seramonisine başlıyorsunuz. İnanılmaz bürokrasiyi aşma denemeleriniz sizi perişan ederken, kırmızı kuyruklu bir zebaniden öbürüne elinizde evrakla koşuşturup duruyor, duvara asılı klimaların belli bir anda çalışmaya başlayacağı umuduyla bilinçsizce işkenceyi canlı tutuyorsunuz. Alt kattan üst kata sürekli inip çıkarak dolaştığım altı saatin sonunda 'içeri girilecek bir yer' olmadığına uyanmamla birlikte zebanilerden biri içeride fotoğraf  çekilmemesi konusunda beni uyarıyor; kartposttallar ve ücretsiz tanıtım broşürleri içinse doldurulması gereken başka formlar var.

Gelecek yaza belki : Bahamalar, Küba ve Alp dağının etekleri.