Çin Denemeleri


Büyük ile Küçük / Yüan Hung Dao


Bir dağda yaşayan porsukların velilere ihtiyacı yoktur. Onlar kendi iç ölçüleri ile, gök ile yeri kavrayamayacaklarını bilirler


Demek oluyor ki, çevremizdeki şeylerde “büyük” ile “küçük” yoktur. Eski çağ ile şimdiki çağda “Çabuk” ile “Yavaş” yoktur. Yaşayan varlıklarda “Ben” ile “Sen” yoktur. Erken ölüm, uzun bir ömür olabilir; büyük, küçük olabilir; kısa, uzun olabilir; ben, sen olabilir; akıllı, budala olabilir.                                

Bir günlük sinek için akşam ölüm, uzun bir ömürdür. Böylece erken ölüm bir kerede uzun bir ömür olabilir. Sığır, domuzdan büyük, ama filden küçüktür; böylece büyük, bir kerede küçük olabilir. Eli göğsünde durduğundan nefesi daralan bir kimse için o el yabancı bir şeydir; böylece ben bir kere sen olabilir. Veli bile duvarın arkasında ne var ne yok bilemez; böylece bir akıllı da bir kere budala olabilir.

Şen Fu’nun yazısından

Su Dong Po şöyle diyor: “Hayat bir bahar rüyası gibi –arkasında hiçbir iz bırakmadan- geçer” Hayatımı fırça, mürekkep ile tasvir etmezsem, bu zengin hediyelere karşılık nankörlük olur.

Derleyen: Wolfram Eberhard