Katil Doğanlar / Q.Tarantino


Romanlaştıranlar : John August- Jane Hamsher / Parantez yayınları

* 1992 sonlarında Katil Doğanlar'ı çekmeye başladığımızda, filmin konusu tamamen hayal ürünü olaylara dayanıyordu, ama 1994'te filmi tamamladığımızda konu edindiğimiz olayların neredeyse birer birer gerçeğe dönüştüğüne tanık olmuştuk. Cadıların maskelerini düşürdüğü garip bir dönemdi o dönem.

* Octavia Paz bir yazısında "Eskinin düşleri vardı" diyordu. "Bizim ise televizyonumuz"

* Eddy Vebber şunları yazmıştı "Eskiden çekilen acıları dindirmek için intahar etmek yeterliydi... Şimdi başkalarının acı çektiğini görmekte bir ihtiyaç... Eski masumiyetlerini hatırlamak... Şimdiki çaresizliklikleri maskelemek için... Bir canavar yarattık biz... hatta bir canavar sürüsü..."

* ... gerçi doğruluğuna FBI kayıtlarından daha fazla güvendiğim  Adalet bakanlığı istatistikleri geçen zaman içinde suç oranında hiç de öyle sanıldığı gibi bir artış olmadığını ortaya koyuyor ; 1000 kişilik bir grupta şiddet içeren  suç işleme oranı 1973'te  %32.6 iken, bu oran 1994'de % 32.1'e düşmüş durumda. 

* Her şeye rağmen, sonunda sevgiyi bulacağımıza inanıyorum, ve kahramanların birinin söylediği "Aşk bütün kötülüklerin üstesinden gelir" 

 Oliver Stone'un önsözünden

(roman daha sonra yazılmasına rağmen filmden daha bile güzel bence)