Alice Çay Partisinden Sonra Neler Yaptı?


Alice beyaz tavşanın peşinden koşturmuş, Cheshire kedisinden nereye gideceği hakkında bilgi almaya çalışmış,  delice bir çay partisinde delirdikten sonra kraliçeyle kriket oynamaya gitmişti. Alice Harikalar Diyarında ve devam kitabı Alice Aynanın İçinden romanının yazarına ilham veren bu  sekiz yaşındaki kız  çılgın çay partisinden sonra geri kalan hayatında ne yapmıştı? 

*Mantıkçı ve matematikçi olan Lewis Carroll ona ve iki kız kardeşine bir sandal gezisi sırasında anlattığı uzun hikayeyi bir gün yazıya aktarıp doğun gününde Alice'e sundu. Daha sonradan kitabın ün kazanmasının ardından, onun kadar tutulmayan iki devam kitabı daha yazdı. (Alice Aynanın İçinden / Alice'in Odası)

*Alice henüz genç bir kızken, ablası Lorina ve Edith ile birlikte Avrupa'ya büyük bir geziye çıktı. Bu gezide Prens Leopold'un romantik ilgisine mazhar oldu. Prens Leopold, Kraliçe Viktorya'nın en genç oğluydu. Leopold seneler sonra doğacak ilk çocuğunun adını Alice koyacak kadar ondan etkilenmişti.

*Alice'in kız kardeşi Edith'de prens'in hassas ilgisi ile karşılaşmış, ne var ki kızamık ve karın zarı iltihabından 1876 yılında ölmüştü. Bu ölümden kısa süre önce kızkardeşi, Aubrey isminde bir kriket oyuncusuyla evlenmişti. O da birkaç yıl sonra bir kriket oyuncusuyla evlendi. Üç oğulları oldu ancak ikisi birinci dünya savaşında öldüler.

'ALİCE'İN YER ALTINDAKİ SERÜVENLERİ
Alice ve Peter Pan 
*Alice kadınların eğitimini hedefleyen bir Enstitünün başkanı oldu. 1926 kocasının da ölümünün ardından, giderlere yetişemeyerek evini elde tutabilmek için Alice Harikalar Diyarında'nın kendisine elyazısı olarak armağan edilen ilk, tek ve asıl kopyasını satma fikrine kapıldı. Kitabın bu ilk halinde ismi: Alice'in yeraltındaki serüvenleri'ydi. *Alice seksen yaşında Amerika'ya gidip çocukken Peter Pan'ın yazılmasına ilham kaynağı olan Peter Davies ile tanıştı.

*Alice 1634 yılının Kasım ayında öldüğünde 82 yaşındaydı.  St. Michael & All Angels kilisesinin mezarlığında külleri toprağa verildi. El yazması bugün İngiltere kütüphanesindedir.

*Alice Harikalar Diyarında'nın yazarı Lewis Carroll'un günlüklerinden bazı sayfalar Alice'in ablası olan Lorina ile romantik bir ilişkilerinin olabileceği teorisini ortaya çıkarsa da söz konusu sayfalardaki el yazısının ona ait olup olmadığı hala tartışmalıdır. Alice ise bu konuda hiç konuşmamıştır.